این مواد غذایی بیشترین مشکلات رو برای سیستم گوارشتون ایجاد میکنن و باکتریهایی بیشتری رو در روده فعال کرده و سبب التهاب میشن.

این مواد غذایی بیشترین مشکلات رو برای سیستم گوارشتون ایجاد میکنن و باکتریهایی بیشتری رو در روده فعال کرده و سبب التهاب میشن.

۷ماده غذایی بد و مضر برای شکم

غذاهای سرشار از کربو هیدرات
نگرشتون برای همیشه نسبت به “کربوهیدارت خوب” و کربوهیدارت بد” تغییر خواهد کرد اگه بدونید غذاهای سرشار از کربوهیدرات میتونن تعادل فلورا روده رو بهم زده و اون رو ملتهب کنن. این ماده های غذایی نسبت به وزنشون مقدار زیادی کربوهیدارت دارن. مثلا یه سیب زمینی کوچیک، با درنظر گرفتن مقدار زیادی کربوهیدارت بد، وزنش ۱۷۰ گرمه و ۲۳ درصد کربوهیدارته. یک کیک برنجی ساده فقط ۹ گرم وزن داره اما تقریبا ۸۰ درصدش کربوهیدارته!
مواد غذایی از این دست: شیرینی،نان (از جمله نان گندم سبوس دار)، بیسکویت، ماکارانی، غلات، حبوبات، برنج سفید

چربی های ناسالم
سه نوع چربی در رژیم غذایی وجود داره که منجر به التهاب و جمع شدن چربی در شکم میشه: اسیدهای چرب مضر، چربی های اشباع شده و چربی امگاه ۶
مواد غذایی از این دست: غذاهای بسته بندی شده (اسیدهای چرب مضر)، گوشت فرآوری شده با چربی بالا، لبنیات چرب، برخی از آب نبات ها (چربیهای اشباع شده)، روغن ذرت، روغن دانه انگور، روغن سویا، روغن آفتابگردان (چربی امگا۶)

شیر و فرآورده های لبنی با لاکتوز بالا
لاکتوز یکی از مهمترین عواملی است که کربوهیدرات رو تخمیر کرده و باعث التهاب روده و شکم میشه. برخی افراد به انواع FODMAP (ماده ای که سریعا کربوهیدارت رو تخمیر میکنه و منجر به تحریک روده میشه) حساس نیستن، برخی دیگه فقط با خوردن انواع اصلیش نشانه هایی رو تجربه میکنن اما برخی دیگه به تدریج اثرات بد رو هربار که در معرضش قرار میگیرن تجربه میکنن. لاکتوز، که در همه شیرهای حیوانی پیدا میشه، شناخته شده ترین نوع FODMAP است. لاکتوز در روده کوچک با آنزیمی به نام لاکتاز میشکنه. وقتی سنمون بالاتر میره بدن هم لاکتاز کمتری تولید میکنه (هدف اصلی لاکتاز کمک به هضم شیر مادر در نوزاده)، به این معنی که فرآورده های لبنی که حاوی لاکتوز هستن میتونن در طول زمان باعث آزار شکم بشن که قبلا تجربش نکردیم.
مواد غذایی از این دست: شیر، ماست معمولی، پنیر، دسرهایی که مواد لبنی دارند.

فروکتوز اضافی (در سیب، عسل، مارچوبه)
مواد غذایی که فروکتوز زیادی دارند (نوع دیگه ای از FODMAP) در مقایسه با گلوکز میتونه منجر به گازهای معده، نفخ و اسهال بشه. طی تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ در مجله بالینی گوارش منتشر شد، محققان دریافتند که بیماران مبتلا به IBS، که یه رژیم غذایی بدون فروکتوز رو دنبال میکنن علائم کمتری از این بیماری داشتن.
مواد غذایی از این دست: میوه های اصلی (سیب، انبه، هندوانه)، برخی سبزیجات (مارچوبه، شکر، نخود)، شیرین کننده ها (عسل)

سیر، پیاز
عدم توانایی بدن در هضم نوعی فیبر به نام فروکتان، میتونه نفخ ایجاد کنه. این فیبر (یکی دیگه از انواع FODMAP) به نظر میرسه باعث بروز علائم بیشتری نسبت به انواع دیگه باشه، اما دلیلش میتونه این باشه که ما در خوردن این مواد غذایی زیاده روی میکنیم.
مواد غذایی از این دست: غلات (جو، گندم)، سبزیجات (پیاز، سیر)، حبوبات(لوبیا سفید، لوبیا قرمز، دانه سویا)، مواد افزودنی (اینولین).

لوبیا و آجیل
ما فاقد آنزیمی برای شکستن FODMAP در این مواد غذایی هستیم، پس باکتری های روده ما باید اونو هضم کنن که این امر منجر به نفخ و گازهای معده میشه.
مواد غذایی از این دست: بیشتر حبوبات و برخی مغز ها (پسته، بادام هندی)

شیرین کننده های طبیعی و مصنوعی
شیرین کننده های کم کربن به طور طبیعی در برخی غذاها پیدا میشه و گاهی هم خودمون به غذاها اضافشون میکنیم. این دسته نیز یکی دیگه از انواع FODMAP هستن. اونا به راحتی از دیواره های سلولی ما عبور نمیکنن، بنابراین باکتریهای روده باید اونا رو هضم کنن که باز هم میتونه موجب گاز معده و نفخ بشه.
مواد غذایی از این دست: بعضی میوه ها (سیب، تمشک، شلیل، هلو، گلابی، آلوچه)، سبزیجات (گل کلم، قارچ، نخود فرنگی)، شیرین کننده های مصنوعی (ایزومالت، مانیتول، پلیدکستروز)، مواد غذایی بدون قند.

منبع: نوین زی

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه