انعطاف پوست شما و چروک نشدن آن بخاطر وجود کلاژن می‌باشد و اگر پوست شما دارای کلاژن و خاصیت کش سانی نباشد پوست چهره شما سریع تر دچار چین و چروک می‌باشد.

beauty-fresh-skin-400x200

۵ گام جهت بازسازی کلاژن پوست

آیا میدانید کلاژن چیست؟

کلاژن فیبری حفاظتی است که به عنوان بافت اتصال دهنده در بدن فعالیت می‌کند. کلاژن از پروتئین تشکیل شده است و حاوی دو نوع اسید امینه به نام‌های هیدروکسی پرولین و هیدروکسی لیزین است.خاصیت انعطاف پذیری و مقاومتی کلاژن به دلیل وجود همین دو اسید امینه است.

این خاصیت کلاژن به نگه داشتن اندام‌ها در کنار یکدیگر، کشش ناشی از رشد و بازسازی سلول‌های آسیب دیده ی آن‌ها کمک می‌کند.افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و رادیکال‌های آزاد باعث می‌شود که کلاژن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و توانایی کمتری در ساخت سلول‌های جدید داشته باشد.با وجود این که کرم‌ها و تزریق کلاژن به جایگزینی کلاژن‌های از دست رفته کمک می‌کند اما بهتر است که از راه‌های طبیعی استفاده شود.

گام اول برای ترمیم کلاژن پوست

مواد غذایی سرشار از ویتامین C مصرف کنید؛ ویتامین C به بدن کمک می‌کند تا پرولین و لیزین را به کلاژن تبدیل کند.میوه و سبزیجات، بهترین منابع این ویتامین هستند که در بین آن‌ها کلم بروکلی، توت فرنگی، گوجه، بلوبری و سبزیجات برگ دار بیشترین ویتامین C را دارند.

گام دوم برای ترمیم کلاژن پوست

گوشت کم چرب، سفیده ی تخم مرغ و گندم را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید. این مواد منابع خوبی از پرولین و لیزین هستند که بدن برای تولید کلاژن به آن‌ها نیاز دارد.بادام زمینی هم منبع دیگری از این دو اسید امینه است که در بدن به کلاژن تبدیل می‌شوند.

گام سوم برای ترمیم کلاژن پوست

از کرم‌هایی استفاده کنید که حاوی عصاره ی چای هستند. چای اولانگ و چای سیاه حاوی ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدان‌هایی هستند که به بازسازی کلاژن کمک می‌کنند و چین و چروک‌های پوست را کاهش می‌دهند.

گام چهارم برای ترمیم کلاژن پوست

سیر را به برنامه ی غذایی خود اضافه کنید زیرا به تولید کلاژن کمک می‌کند. سیر حاوی تائورین اسید و لیپوئیک اسید است. این دو اسید امینه حاوی گوگرد هستند و گوگرد سرعت فرآیند آسیب به کلاژن را کاهش می‌دهد.

گام آخر برای ترمیم کلاژن پوست

از مواد غذایی استفاده کنید که حاوی ترکیبات فعال گیاهی هستند تا برنامه ی غذایی کلاژن ساز شما کامل شود. میوه‌های همچون بلوبری، گیلاس، تمشک و شاه توت حاوی آنتوسیانین‌ها هستند.آنتوسیانین‌ها گروهی از ترکیبات فعال گیاهی هستند که فیبرهای کلاژن را تقویت می‌کنند و به این ترتیب، استحکام و سلامت پوست را بالا می‌برند.

suncream-400x219

هشدارها

مراقب محصولات پوستی که از واژه ی «طبیعی» استفاده می‌کنند، باشید. این عبارت‌ها بیشتر جنبه ی تبلیغاتی دارند و به این معنا نیستند که این مواد طبیعی تشکیل دهنده ی محصولات خاصیت اولیه ی خود را حفظ کرده اند.به عنوان نمونه، عصاره‌های گیاهی قبل از آن که به صورت کرم یا لوسیون در اختیار شما قرار بگیرند، فرآیندهای وسیعی را پشت سر می‌گذارند.

توصیه‌ها

قبل از بیرون رفتن از خانه (حتی زمستان‌ها یا روزهای ابری)، از ضدآفتاب استفاده کنید تا کلاژن پوست آسیب کمتری ببیند. طبق نظر کارشناسان، باید از ضدآفتابی استفاده کنید که از پوست در برابر پرتوهای UVA و UVB محافظت می‌کنند و حداقل SPF 30 داشته باشند.

آن برای کلاژن سازی پوستتان نیاز دارید:

• مواد غذایی حاوی ویتامین C
• پروتئین‌های کم چرب
• کرم‌های چای سبز
• سیر
• میوه‌های پر رنگ

۵ گام جهت بازسازی کلاژن پوست - تصویر 3
۵ گام جهت بازسازی کلاژن پوست - تصویر 4