رازیانه رو به خاطر طیف وسیع فوایدش میشناسن. این ادویه ترد و کمی شیرین از زمان های قدیم در طب سنتی در سراسر جهان استفاده می شده. کل گیاه رازیانه خوراکیه و ترکیبش با غذاهای دیگه طعم خوبی بهشون میده.

رازیانه رو به خاطر طیف وسیع فوایدش میشناسن. این ادویه ترد و کمی شیرین از زمان های قدیم در طب سنتی در سراسر جهان استفاده می شده. کل گیاه رازیانه خوراکیه و ترکیبش با غذاهای دیگه طعم خوبی بهشون میده.
ما به برخی از فواید این گیاه اشاره میکنیم:

چرا باید رازیانه بخوریم؟

پیشگیری از سرطان
رازیانه منبع خوبی از سلنیومه. سلنیوم مسئول عملکرد آنزیم های کبدی است. این گیاه باعث سم زدایی ترکیبات سرطان زا از بدن شده و مانع التهاب میشه و ممکنه رشد تومور رو هم کند کنه. ویتامین C، ویتامین A و بتاکاروتن موجود در رازیانه از سلول ها در برابر صدمات رادیکال های آزاد دفاع می کنن. فولات موجود در رازیانه باعث پیوند و ترمیم DNA شده و از شکل گیری و رشد سلول های سرطانی که در اثر تغییرات DNA بوجود میان جلوگیری میکنه.

بهبود سلامت قلب
فیبر غذایی موجود در رازیانه، نمک های صفرا رو به خودش جذب کرده و جذب دوباره اونا رو در روده بزرگ کاهش میده. این امر باعث پایین اومدن سطح LDL (کلسترول بد) میشه.
افزایش مصرف پتاسیم خطر مرگ ناشی از بیماری های ایسکمیک قلب رو کاهش میده. ویتامین B6 و فولات تجمع یه ترکیب شناخته شده به نام هموسیستئین رو مهار میکنن. هموسیستئین اضافی ساخته شده در بدن ممکنه باعث در آسیب به رگ های خونی و بیماری های قلبی بشه.

افزایش سلامت استخوان
رازیانه سرشار از آهن، کلسیم، منیزیم، زینک، فسفر و ویتامین K و A است، که ترکیب همه این مواد معدنی باعث تقویت ساختار استخوان میشن. آهن و زینک موجود در رازیانه مسئول تولید و رشد کلاژن هستن.
مصرف پایین ویتامین K ممکنه باعث افزایش خطر ابتلا به شکستگی استخوان بشه. مصرف رازیانه برای سلامت استخوان ها حیاتیه، چون مثل یه اصلاح کننده پروتئین استخوان عمل کرده و جذب کلسیم رو افزایش میده.

سوخت و ساز و کنترل وزن
ویتامین B6 موجود در رازیانه سوخت و ساز بدن رو با شکستن کربوهیدرات های پییچیده و پروتئین ها به ترکیبات ساده تری مثل گلوگز و اسید آمینو (به ترتیب) افزایش میده. فیبر غذایی به کنترل وزن کمک میکنه. فیبر غذایی باعث میشه احساس کنین که سیر هستین، و این امر مصرف کالری رو کاهش میده.

بهبود سلامت پوست
ویتامین C موجود در رازیانه برای سلامت پوست ضروریه چون در تولید و رشد کلاژن نقش داره. این ویتامین به عنوان یه آنتی اکسیدان کار کرده و به کاهش اثرات صدمات پوستی که به خاطر خورشید و آلودگی های محیطی ایجاد شده کمک میکنه.
ویتامین C توانایی رشد کلاژن رو بهبود میده تا خطوط ریز و چین و چروک رو کاهش داده و بافت پوست رو ترمیم میکنه.

منبع طبیعی استروژن

رازیانه منبع طبیعی استروژنه. استروژن سیکل تولید مثل زن رو کنترل کرده و در تعیین قدرت باروری نقش داره. تحقیقات نشون دادن که استروژن در تنظیم عوامل مربوط به وزن بدن مثل گرسنگی و مصرف انرژی هم نقش داره.

زنگ تندرستی

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه