کبد سیستم تصفیه بدن است، چون مواد مضر داخل جریان خون رو تصفیه میکنه. کبد دومین عضو بزرگ بدن بعد از پوسته که حدودا اندازه یه توپ فوتباله و در سمت راست معده قرار داره. هر چیزی که میخورین یا مینوشین (حتی داروها) از کبد عبور میکنن. ادامه مطلب رو بخونین تا از کارایی و عملکرد کبد با خبر بشین و بدونین چه مواد غذایی کبدتون رو پاکسازی میکنن.

کبد سیستم تصفیه بدن است، چون مواد مضر داخل جریان خون رو تصفیه میکنه. کبد دومین عضو بزرگ بدن بعد از پوسته که حدودا اندازه یه توپ فوتباله و در سمت راست معده قرار داره. هر چیزی که میخورین یا مینوشین (حتی داروها) از کبد عبور میکنن. ادامه مطلب رو بخونین تا از کارایی و عملکرد کبد با خبر بشین و بدونین چه مواد غذایی کبدتون رو پاکسازی میکنن.

کارکردهای کبد
کبد سالم عضوی چربی سوز است که این کارکرد ها رو انجام میده:

*سموم خون رو از بین برده و اون رو از شر مواد مضری مثل الکل، مواد مخدر و … خلاص میکنه.

*ویتامین ها و مواد معدنی رو ذخیره میکنه.

*صفرا (لازم برای هضم چربی ها) تولید میکنه.

*مواد مغذی غذاها رو گرفته و به اجزای خون تبدیل میکنه.

*هموگلوبین رو شکسته و سلول های قدیمی خون رو از بین میبره.

*هورمون ها و سطح قند خون رو تنظیم میکنه.

*با عفونت مبارزه کرده و باکتری ها رو از خون خارج میکنه.

متاسفانه، زندگی مدرن فشار زیادی به کبد وارد میکنه. غذاهای بد، سرخ کردنی ها، الکل، سیگار، مواد مخدر، آلودگی های محیطی و داروها، فقط کمی از مشکلاتی هستن که کبد باید باهاشون کنار بیاد. کبدی که دائما تحت فشار باشه نمیتونه سموم و چربی ها رو به طور موثری از بین ببره. پس خیلی مهمه که مواد غذایی مصرف کنین که کبد رو پاکسازی کنه.

مواد غذایی که کبد شما را پاکسازی می کند

هویج
هویج حاوی گلوتاتیون ، پروتئینی است که کبد رو سم زدایی میکنه. همچنین مقدار زیادی فلانوئید و بتاکاروتون داره که کبد رو تحریک کرده و کارایی اون رو افزایش میده.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی علاوه بر گلوتاتیون، دارای لیکوپن که با سرطان مبارزه میکنه هم هست.

گریپ فروت
جدای از اینکه منبع دیگه ای از گلوتاتیون است، سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدانی است که تولید آنزیم های سم زدای (از کبد) رو تحریک کرده و فورا کبد رو پاکسازی میکنن.

چغندر
مثل هویج، چغندر هم سرشار از فلانوئیدها و بتاکاروتن است، که کارایی کلی کبدتون رو بهبود میده.

سیر
سیر پر از سولفور است، که آنزیم های سم زدای رو فعال میکنه. همچنین سرشار از allicin و سلنیوم است که ترکیبات اونا به پاکسازی کبد کمک میکنه.

اسفناج
اسفناج خام پر از گلوتاتیون بوده و مقدار زیادی کلروفیل داره که فلزات مضر، مواد شیمیایی و آفت کش ها رو از جریان خون خارج کرده و در نتیجه از کبد شما محافظت میکنه.

لیمو
مرکباتی مثل لیمو شیرین و لیموترش سرشار از ویتامین C هستن که کبد رو تحریک کرده و هضم رو بهتر میکنن، همچنین به بدن کمک میکنن تا مواد سمی داخل بدن رو سنتز کنن.

کاهو پیچ
کاهو حاوی گلوکوزینولات (glucosinolates) است که بدن ازش استفاده میکنه تا ماده ای به نام isothiocyanates تولید بشه. که این ماده به نوبه خود آنزیمی سم زدای (از کبد) رو تولید میکنه.

زردچوبه
زردچوبه یکی از بهترین ادویه ها برای سلامتی کبد است، چون از کبد سم زدایی کرده و عناصر سرطان زا رو از غذاتون بیرون میکنه. همچنین به بدن با تحریک تولید صفرا کمک میکنه تا چربی ها رو هضم کنه.

گردو
گردو سرشار از گلوتاتیون، اسیدهای چرب امگا ۳ و اسید آمینوهاست، که توانایی کبد برای پاکسازی بدن رو بهبود میدن.

آواکادو
آواکادو سرشار از مواد مغذی و چربی های سالم است که به بدن کمک میکنن تا گلوتاتیون تولید کنه، و کبد بتونه خودش سم زدایی رو انجام بده.

پیاز
درست مثل هم خانواده اش سیر، پیاز هم حاوی سولفور است، ترکیبی که تولید گلوتاتیون رو تحریک کرده و رادیکال های آزاد در بدن رو خنثی میکنه.

سیب
سیب حاوی پکتین (pectin) است، یه ماده شیمیایی که باعث میشه بدن از شر سموم دستگاه گوارش خلاص بشه و در نهایت کار کبد رو راحت میکنه.

بروکلی
سبزیجاتی مثل بروکلی و گل کلم، باعث رها شدن آنزیمی به نام گلوکوزینولات (glucosinolates) در بدن میشن که تولید آنزیم های هضم رو تحریک کرده و به بیرون کردن سموم از جریان خون کمک میکنه.

مارچوبه
یه ماده غذایی ادرارآوره که مکانیسم پاکسازی طبیعی رو تقویت کرده و کار کبد و کلیه ها رو کمتر میکنه.

انواع توت
توت هایی مثل بلوبری، تمشک، زغال اخته و توت فرنگی حاوی فیتوکمیکال هستن، آنتی اکسیدانی گیاهی که به کبد کمک میکنه از بدن شما در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنه. همچنین به پیشگیری از سرطان کبد هم کمک میکنن.

چای سبز
چای سبز سرشار نوعی آنتی اکسیدان شناخته شده به عنوان catechins است که ترکیبات اون عملکرد و کارایی کبد رو تقویت میکنه.

روغن زیتون
روغن زیتون با ایجاد مایعی در بدن که سموم مضر رو جذب میکنه از کبد محافظت میکنه.

تخم مرغ
تخم مرغ دارای پروتئینی با کیفیت بسیار بالا است که تمام هشت اسید آمینوی ضروری رو به اضافه کولین داره. اسیدآمینوها برای روند سم زدایی کبد ضروری هستن، در حالی که کولین یه کوآنزیم متابولیک است که فلزات سنگین رو از بدن شما خارج میکنه، و همچنین از کبد در برابر صدمات محافظت میکنه.

غلات فاقد گلوتن
غلاتی مثل گندم، آرد و دیگر غلات، حاوی گلوتن هستن که به کبد صدمه میزنن. غلات دیگه مثل کینوآ، ارزن و گندم سیاه، جایگزین های خیلی بهتری هستن، چون به سم زدایی و تولید آنزیم توسط کبد نیاز زیادی ندارن.

منبع: نوین زی

 

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه