آشنایی با روش‌های حفظ لطافت پوست در زمستان , زمستان دوست خوبی برای پوست نیست و برای مقابله با این دشمن نامهربان حتماً باید به فکر چاره بود. با کاهش درجه حرارت هوا، خون کمتری به پوست می رسد، رطوبت پوست کم می شود، شادابی و طراوت خود را از دست می دهد، خشک شده و یا حتی ترک می خورد.

www.takroj.ir 300012447

حفظ لطافت پوست در زمستان

 

رسیدگی و ماساژ پوست در زمستان صرفاً جنبه زیبایی ندارد، بلکه امری لازم و ضروری است.برای حفظ تعادل آب و چربی پوست و مقابله با سرمای هوا، استفاده از امولوسیون‌های محافظ، یک تا دو بار در روز مفید است. کرم‌های «محافظ سرما» برای همه پوستها مناسب است. بدون این لایه محافظ پوست حساس تر و قرمز شده و با سوزش همراه می شود.

 

کسانی که در شرایط عادی نیز پوست خشکی دارند، باید توجه بیشتری نسبت به انتخاب کرمهای چرب تر از حد عادی داشته باشند، در حالی که افراد با پوست چرب باید از محصولات ملایم تر استفاده کنند. اما کرمها الزاماً نباید خیلی مقوی باشد، زیرا باعث مسدود شدن منافذ پوست می شود.

 

در طول زمستان از پاکسازی شدید پوست خودداری کنید. در این مدت بعضی از عادات خود را تغییر دهید؛ از صابون کمتر استفاده کنید و مواد ملایم تری را برای پاک کردن آرایش، به کار برید. در واقع محصولاتی که با آب استفاده می شوند، پوست را بیشتر خشک می کنند.امروزه محلول‌هایی با چربی کمتر در بازار وجود دارد تا کسانی که نمی توانند از محصولات خیلی چرب استفاده کنند، نیز پوستی شاداب داشته باشند.

 

ترکیب سرمای سوزاننده زمستان و هوای خشکی که سیستم‌های گرمایشی در خانه ایجاد می‌کنند، یک طوفان کامل برای پوست‌های خشک، خارش دار و دردناک ایجاد می‌کند. یاد بگیرید که چگونه از پوست خود در برابر این عناصر محافظت کنید و در زمستان پوست خود را درخشان و سالم و بدون درد حفظ کنید.

 

با برنامه حمام کنید
به جای گرفتن یک دوش داغ به مدت نیم ساعت، یک دوش گرم به مدت ۱۰ دقیقه را امتحان کنید. این کار باعث کاهش خشکی پوست می‌شود که ناشی از آب داغ و سوزانی است که رطوبت پوست شما را می‌مکد. نکته: به جای کشیدن حوله بر روی پوست تنها آب آن را گرفته و بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

از دستگاه بخور استفاده کنید
برخی از سیستم‌های گرمایشی مانند سیستم حرارت مرکزی و شومینه تمام رطوبت موجود در فضای خانه را می‌بلعند. نتیجه یک پوست حساس و دردناک و یا گلودرد است. با استفاده از یک دستگاه بخور در اتاق خواب و یا اتاق نشیمن با این هوای خشک مقابله کنید.

 

ماهرانه لایه برداری کنید
بخشی از یک برنامه مراقبت از پوست ایده ال، لایه برداری، یعنی برداشتن خارجی ترین لایه سلول‌های مرده از روی پوست می‌باشد. انواع مختلفی از لایه بردارها از جمله لایه برداری مکانیکی از طریق استفاده از یک ساینده فیزیکی برای برداشتن سلول‌های مرده پوست و یا لایه برداری شیمیایی از طریق اسید گلیکولیک وجود دارد. یک روش موثر که به طور منظم انجام شود باعث ایجاد یک پوست درخشان و سالم می‌شود.

 

دست‌ها را فراموش نکنید
در طول زمستان، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و شستشوهای مداوم، دوره سختی را برای دست‌های شما فراهم می‌کند. برای جلوگیری از حساسیت و خشک شدن پوست دست‌ها، از یک شوینده ملایم استفاده کنید. از مواد شوینده ای که پایه الکل دارند اجتناب کنید و یا بلافاصله پس از مصرف آن‌ها از کرم‌ها و یا لوسیون‌های مرطوب کننده استفاده کنید.

 

دستکش بپوشید
از دست‌های خود در برابر عناصر آسیب رسان محافظت کنید. در هوای سرد قبل از اینکه از خانه خارج شوید و یا ظرف بشویید و یا با آب گرم تمیزکاری انجام دهید دستکش بپوشید. در شب نیز دست‌های خود را با یک لایه پماد و یا کرم مرطوب کننده بپوشانید و یک دستکش پنبه ای دست کنید.

 

خدمت رسانی به لب‌ها
برای محافظت از لب‌های خود و جلوگیری از خشک شدن و پوسته شدن آنها، از یک بالم لب مرطوب کننده، به ویژه از انواعی که کمی‌چرب است به عنوان یک پوشش محافظ استفاده کنید. آن را در جیب خود قرار دهید و روزی چند بار از آن استفاده کنید.

 

نکته مهم: لب‌های خشک خود را با آب دهان تان مرطوب نکنید. علت این است که بزاق شما تبخیر می‌شود و لب‌های شما را از قبل هم خشک تر می‌کند.

 

با پاهای خود مهربان باشید
چکمه‌های شما برای پیاده روی به خصوص در زمستان طراحی شده اند، این یعنی در زمستان هم پاهای شما به رسیدگی نیاز دارند. ترک‌های دردناک در این فصل شایع هستند . با استفاده از یک لایه ضخیم پماد بر روی پاشنه پا در هر شب، از این ترک‌های زننده دوری کنید. در طول روز با استفاده از کرم‌های مخصوص پا لطافت پوست آن را حفظ کنید. پس از یک هفته می‌توانید پوست‌های مرده را با کمک یک سنگ پا جدا کنید.

به طور منظم پوست خود را مرطوب کنید

یک مرطوب کننده سلاح مخفی پوست شما در برابر باد و سرمای این فصل است. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی روغن زیتون، روغن جوجوبا، کره درخت شئا(روغن قلم)، اوره و یا وازلین هستند. پمادها و کرم‌های چرب را برای استفاده در شب نگه دارید و در طول روز از انواعی که سریع جذب می‌شوند استفاده کنید. پس از هر بار شستشوی دست، صورت و یا بدن خود از مرطوب کننده استفاده کنید.

 

دست و لب، آسیب پذیرترین اعضا در برابر سرما

لب عضوی حساس است که در برابر سرما، باد و آفتاب واکنش نشان داده و خیلی زود زیبایی خود را از دست می دهد. برای پیشگیری از ترک خوردگی لب‌ها در سرما، از مواد محافظ سرما استفاده کنید.

 

اگر لبهای شما آسیب دیده و خشک شده است، بهتر است با استفاده از کرم‌های ویتامین A و E، روغن کاکائو و آب گرم (معدنی) شادابی و طراوت را به لب‌ها برگردانید. این مواد خیلی زود تأثیر خود را نشان می دهند و چیزی نمی گذرد که لبهای خشک و ترک خورده، لطافت و نرمی خود را به دست می آورند. خانم‌ها و ورزشکاران باید همیشه این قبیل محصولات را با خود داشته باشند.

 

دست‌ها نیز مانند لب‌ها به توجه و رسیدگی خاص نیاز دارند، زیرا دستها به طور طبیعی مواد محافظ کمی دارند. به علاوه در فصل زمستان، دائماً در معرض سرما و باد هستند که حساسیت آنها را بالا می برد. پس از هر بار شستشو، دستها را کاملاً خشک کنید و چندین بار در روز، دستها را با کرمهای مرطوب کننده و محافظ که حاوی گلیسیرین باشد، چرب کنید؛ زیرا این ماده باعث حفظ آب پوست می شود. فراموش نکنید که وقتی از منزل خارج می شوید، حتماً دستکش بپوشید.

 

همچنین از توجه به پوست بدن در زمستان غفلت نکنید. گرچه بدن توسط لباس محفوظ می ماند اما باز هم از سرمای هوا رنج می برد. به دلیل اصطکاک بدن با لباس‌ها، سلول‌های مرده جدا شده و روی پوست باقی می مانند.

هفته ای یک بار بدن را با پاک کننده حدالامکان ملایم بشویید و در تمام طول سال، هر روز بدن را با مرطوب کننده، چرب کنید. به این ترتیب همیشه پوستی تمیز و خوشبو خواهید داشت.

گردآوری توسط سایت تک رژ

روش‌های حفظ لطافت پوست در زمستان - تصویر 2
روش‌های حفظ لطافت پوست در زمستان - تصویر 3