اسرار آدمهای شاد

اسرار آدمهای شاد,
بعضی از آدم ها ممکن است خوشبخت تر از دیگران به دنیا آمده باشند و بتوانند لذت زندگی را تمام و کمال ببرند. برای بقیه، دست یافتن به خوشبختی چندان هم ساده نیست، یعنی برای آنها این طور برنامه ریزی نشده است.
اما این هم مثل برنامه ریزی های دیگر، قابل تغییر است. شما می توانید با استفاده از نکاتی که در این مقاله برایتان عنوان می کنم، برنامه زندگیتان را از نو بنویسید تا بالا ترین درجه خوشبختی از آن شما شود.
● ببینید چه چیز شما را خوشحال می کند
افراد مختلف با چیزهای مختلفی خوشحال می شوند . اگر نمی دانید که چه چیز باعث شادی شما می شود، چیزهای مختلف را امتحان کنید.
موارد زیر می تواند شروع خوبی برایتان باشد.
● اطرافتان را با افراد شاد و خوشبخت پر کنید
اگر در کنار افراد عصبانی، افسرده و ناراحت باشید، به شما هم منتقل خواهد شد. کاری هم از دست شما ساخته نخواهد بود. اما اگر در کنار افراد شاد و خوشحال باشید، شادی آنها به شما نیز انتقال می یابد و عادات آنها را یاد گرفته و مثل آنها به اتفاقات بد واکنش می دهید و خیلی زود ریشه افکار و تاثیرات منفی از زندگیتان کنده شده و افکار مثبت جای آن را خواهد گرفت.
● قدردانی کنید
سعی کنید هر روز زمانی را به قدردانی و شکرگذاری اختصاص دهید. به این فکر کنید که باید بابت چه چیز و از چه کسانی شکرگذار باشید و از کسانی که کار خوبی برایتان کرده اند، به طریقی تشکر و قدردانی کنید.
● به راه حل فکر کنید
به جای فکر کردن به مشکلا ت، به مرحله بعدی بروید: این که چطور می توانید آن را حل کنید. اگر بتوانید همیشه به راه حل مشکلا ت فکر کنید و چنین طرز فکری را در خود رشد دهید، مطمئنا بسیار شادتر زندگی خواهید کرد.
● با دیگران ارتباط برقرار کنید
تا جایی که می توانید با کسانی که دوستشان دارید وقت بگذرانید. این می تواند یک تلفن زدن ساده یا یک ملا قات کوتاه باشد. با آنها گفت و گو کنید، کارهایتان را با هم انجام دهید و صمیمیت برقرار کنید.
● مسائل را بپذیرید.
ممکن است معمولا از آنان آگاه نباشیم اما معمولا می خواهیم خودمان، اطرافیانمان و چیزهای اطرافمان را تغییر دهیم. این راه قطعا به بدبختی و نارحتی منجر خواهد شد چون ما قادر به عوض کردن و کنترل دنیا نیستیم. باید همه چیز را آن طور که هست بپذیریم، سعی کنیم تنها آنها را درک کنیم یا حتی دوستشان بداریم. خودتان را هم باید آن طور که هستید بپذیرید و به خودتان اجازه دهید که فقط خودتان باشید، سعی کنید خودتان را درک کرده و دوست داشته باشید. با سایرین هم همین برخورد را داشته باشید.
● برای چشیدن طعم زندگی وقت بگذارید
به جای پریدن از یک شاخه به شاخه دیگر و با عجله انجام دادن کارها، تصمیم بگیرید که هر روز کارهای کمتری را انجام دهید، قرار ملا قات های کمتری بگذارید و ... آنگاه هر کار را آرام تر، با تمرکز و راحتی بیشتر انجام دهید و سعی کنید زمان حالتان را از دست ندهید و از آن نهایت استفاده و لذت را ببرید.
● به جزئیات دقت کنید
زمانی که احساس خوبی دارید، از هیچ چیز ناراحت نیستید، غذایی واقعا خوشمزه را مزه می کنید، یا هر احساس مطبوع دیگر را تشخیص دهید. دقت کردن به این جزئیات ساده به شما کمک می کند روی زمان حال متمرکز شوید.
● به خودتان جایزه بدهید
هر روز چند دقیقه هم که شده برای جایزه دادن به خودتان وقت بگذارید. این جایزه هر چیزی می تواند باشد، یک تکه شکلا ت، یک حمام گرم، راه رفتن با پای برهنه روی چمن های حیاط، یا حتی یک چرت کوتاه.
● این باید بگذرد
وقتی اتفاقات بد می افتد، و شما برای قبول آن مشکل دارید، همان طور که گذشتگان فکر می کردند، با خودتان فکر کنید این هم باید بگذرد و مطمئن باشید که آن اتفاق بد هم گذشته و شما جان سالم به در خواهید برد.
● بخشش کنید
وقتی به دیگران بخشش می کنید، چه پول باشد یا وسائلی که دیگر به آن نیازی ندارید یا حتی وقتتان یا عشقتان، شادتر خواهید شد. همین امروز این کار را امتحان کنید، مطمئن باشید که تفاوت شگرفی در زندگیتان حاصل خواهد شد.
● علایقتان را دنبال کنید
اگر کاری را انجام دهید که واقعا به آن علا قه داشته باشید، مطمئنا شادتر خواهید بود. این یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای نزدیک شدن به احساس شادی و خوشبختی انجام دهید. اگر غیر ممکن به نظر رسید، دلسرد نشوید. دیگران هم این کار را ا��جام داده اند پس مطمئن باشید که شما هم می توانید.
● به دستاوردهایتان نگاهی بیندازید
به جای اینکه به کارهای نکرده تان یا به کارهایی که در آن شکست خورده اید نگاه کنید، به کارهایی که با موفقیت به پایان رسانده اید فکر کنید. خیلی وقت ها این کارها خیلی بیشتر از آن چیزی است که خودمان فکر می کنیم.
● بخندید
عمل ساده خندیدن به تنهایی می تواند شما را شادتر کند. یک فیلم خنده دار نگاه کنید، جوک بگویید، کتاب های طنز و فکاهی بخوانید و تا می توانید بخندید.
● بفهمید که استحقاقش را دارید
شما شایسته شادی و خوشبختی هستید. همین جمله ساده برای خیلی از افراد اهمیت زیادی دارد چون آن ها تصور نمی کنند که واقعا استحقاق شاد بودن را داشته باشند. اگر احساس می کنید شما نیز چنین تصوری از خود دارید، باید اول بفهمید که این تصور نادرست است و شما لا یق بالا ترین شادی ها هستید.
● در کارتان غوطه ور شوید
وضعیتی وجود دارد که در آن شما خودتان را در کاری غرق می کنید و دنیای اطرافتان را فراموش می کنید. این کار موجب شادی و بازده بسیار بالا خواهد شد. با از بین بردن چیز هایی که باعث پرت شدن حواستان می شود، و شروع یک کار مشکل (اما قابل انجام) و مورد علا قه خود می توانید به شادی دست پیدا کنید.
● هدف داشته باشید
داشتن هدف های زیاد منجر به بیهودگی می شود. یک هدف برای خود انتخاب کنید و روی آن متمرکز شوید و برای رسیدن به آن تا می توانید تلا ش کنید. رسیدن به هدف ها موجب شادی و خوشبختی شما می شود.
● الهام بگیرید
کتاب ها و مجلا تی که در مورد داستان های موفقیت آمیز مربوط به کاری که می خواهید انجام دهید، نوشته اند، را مطالعه کنید. این کار به شما الهام و انرژی می دهد.
● جشن بگیرید
وقتی کار درستی انجام می دهید، وقتی کاری را به پایان می رسانید، و احساس می کنید ازنتیجه کار راضی هستید، به خودتان جایزه بدهید و جشن بگیرید.
● خودمختار شوید
سعی کنید حد اقل در یکی از جنبه های زندگی خود خودمختار شوید. اگر در زمینه کارتان باشد که بسیار عالی خواهد بود اما اگر اینطور نبود جای دیگری را پیدا کنید. مثل یک سرگرمی فرعی یا یک فعالیت اجتماعی، برای شاد بودن باید کنترل کارهایتان دست خودتان باشد.
● برای انجام کارهایی که دوست دارید، وقت بگذارید
با کم کردن بعضی از تعهداتی که علا قه چندانی به انجام آن ندارید، و جایگزین کردن آن با کارهایی که به آن علا قه مندید، شادی را تجربه کنید.
● مهربانی کنید
هر روز، سعی کنید به طریقی به اطرافیانتان مهربانی کنید. این مهربانی ها هر چند هم کوچک باشد، مثل باز کردن درب برای دیگران، لبخند زدن به آن ها و از این قبیل، باعث شاد شدن شما می شود.
● ورزش کنید
یک پیاده روی کوتاه یا دو می تواند استرس شما را کاهش داده و روحیه تان را تقویت کند. هیچ کاری سخت نیست.
● افکار منفی را از بین ببرید
افکارتان را تحت کنترل داشته باشید. وقتی به افکار منفی رسیدید سعی کنید به جای آن به چیزی خوب فکر کنید.
● حسادت هیچ کمکی به شما نمی کند
خیلی ها عادت دارند همیشه به افراد موفق وشاد حسادت کنند، مطمئن باشید این کار شما رابه هیچ کجا نمی رساند. به جای حسادت ورزیدن سعی کنید برای آن ها خوشحال باشید. بعد به روی خودتان وکارهای مثبتتان تمرکز کنید.
● یک چیز جدید یاد بگیرید
عجیب است که خیلی از ما از امتحان کردن کارهای جدید واهمه داریم و وقتی چیزی را نمی دانیم خیلی زود می پذیریم. اما یاد گرفتن مهارت های جدید یا اطلا عات تازه یکی از لذت بخش ترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.
● به طبیعت روی آورید
برای تماشای طلوع یا غروب خورشید بیرون بروید. آب را تماشا کنید، چه رودخانه باشد، چه دریا و چه اقیانوس. ابرها و ستاره ها را تماشا کنید. به حیوانات نگاه کنید، به آدم ها نگاه کنید. واز همه طبیعت الهام بگیرید.
● بیشتر بخندید

وقتی در یک موقعیت ناراحت کننده هستید، به اطرافتان نگاهی بیندازید; پوچ بودن آن را درک کنید و فقط بخندید، مطمئن باشید برای هیچ کس اهمیتی نخواهد داشت. پس بخندید.

منبع : روزنامه مردم سالاری


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه