از تغییر نترسید

از تغییر نترسید,
تغییر و تحول، فرآیند اجتناب‏ناپذیر زندگی است. برخورد با چالش‏های تازه، دست‏یابی به اطلاعات نو و بدیع و دیدار با مردمانی دیگر، ما را در معرض تغییر قرار می‏دهد.
تغییر اوضاع و شرایط، انعطاف‏پذیری ما را طلب می‏کند. در سفر زندگی، هر چه از اطلاعات و دانستنی‏های بیشتری برخوردار باشیم، فرصت‏های بهتر و حق انتخاب‏های بیشتری را پیش‏رو داریم. هر کس بر حسب اوضاع و شرایط و ویژگی‏های شخصیتی خویش، می‏بایستی از شیوه خاصی برای تغییر وتحول بهره جوید. از این رو، با آگاهی بیشتر از شیوه‏های گوناگون تغییرپذیری و همچنین درک و استنباط بهتر از صفات شخصیتی خویش، می‏توانید به شیوه دل‏خواه، مسیر تغییر و تحول را بپیمایید. هر تغییر مفید و ثمربخش، واجد سه شرط زیر می‏باشد:
۱) اوضاع و شرایط کنونی را درک کنید.
این بدان معناست که می‏بایستی وضعیت حاضر را به دقت در کانون توجه قرار دهید و با واقعیت‏های موجود، روبه‏رو شوید. اگر واقعیت‏های زندگی، کتمان شده یا نادیده گرفته شوند، راه هر گونه تغییر و تحول، مسدود می‏شود. توانایی‏های شما برای تغییرات آینده در زمان حال، ساکن است.
۲) اجازه ندهید که رویدادهای ناگوار گذشته، بر زندگی‏تان سایه افکند.
گذشته، قابل تغییر نیست؛ پس، بی‏جهت کوله‏بار سنگین رخدادهای ناخوشایند را به دوش نکشید. نرم و آرام، گذشته را پشت‏سر گذارید و ذهن را به زمان کنونی متمرکز کنید. شما می‏توانید از وقایع گذشته، یک منبع اطلاعاتی نیرومند ساخته، برای تصحیح مسیر، از آن بهره جویید.
۳) بپذیرید که رویدادهای آینده، همیشه قابل پیش‏بینی نیستند.
اگر چه شما در مسیر زندگی، معمار سرنوشت خویش هستید، ولی بدانید که بسیاری از وقایع آینده، از کنترل و اختیار، خارج است. شما در سفر زندگی، با احتمالات متعددی روبه‏رو هستید. از این رو، به ثمر سیدن تغییرات مفید، مستلزم آن است که فضایی را برای امور احتمالی و غیرمنتظره در نظر بگیرید. آینده نیز چون گذشته، محتاج گشودگی و آمادگی ذهنی است. شما می‏توانید تغییر کنید. انسان‏ها با تکیه بر روش‏های تازه، قدرت و کارآیی خود را در محک آزمون می‏گذراند و از آن سود می‏برند.
ممکن است خواسته‏ها و آرزوهای شما چنان زیاد باشند که در انتخاب اولین تغییر، دچار تردید شوید. هرگز کارها را با هم انجام ندهید؛ بلکه تصمیم بگیرید که نخست کدام تغییر را به مرحله اجرا گذارید.
● انتظارات و ایده‏های غیرواقعی در روابط دوستانه‏
هر فردی هنگام ایجاد ارتباط با فردی دیگر، آرزوها، انتظارات و ایده‏هایی را در سر می‏پروراند. متأسفانه برخی از این پیش‏فرضها، غیرواقعی، غیرمنصفانه و گاهی خودخواهانه‏اند. این باورها، روابط بین فردی را خدشه‏دار کرده و سرانجام، ناخشنودی و شکست به همراه دارد. برخی انتظارات و الگوهای نادرست بین فردی، به شرح ذیل می‏باشد:
▪ انتظار داشته باشیم که دوستمان همانگونه که ما علاقه‏مندیم، تغییر کند.
▪ انتظار داشته باشیم که دوستمان هرگز تغییر نکند و همواره مانند ابتدای راه باشد.
▪ انتظار داشته باشیم که دوستمان دقیقاً همانند ما بیندیشد و عمل کند.
▪ انتظار داشته باشیم که دوستمان همان اولویت‏ها، اهداف و علاقمندی‏های ما را داشته باشد.
▪ انتظار داشته باشیم که به واسطه حضور یک دوست، تمام نیازهای اجتماعی، شخصی و... برآورده شوند و در نتیجه، سایر علائق، فعالیت‏ها و دوستان را کنار بگذاریم.
▪ انتظار داشته باشیم که در یک رابطه دوستانه، کمبودهای شخصی نظیر اعتماد به نفس یا عزت نفس، جبران شوند.
▪ انتظار داشته باشیم که هر دوست و هر ارتباط جدیدی، بهترین و بی‏نقص‏ترین باشد.
▪ انتظار داشته باشیم که دوستمان هرگز اشتباه نکند.
▪ انتظار داشته باشیم که با داشتن یک رابطه دوستانه، کامل‏تر از قبل شویم و از دست دادن آن را به منزله کامل نبودن بدانیم.
▪ انتظار داشته باشیم که ایجاد رابطه دوستانه، به تلاش زیادی نیاز دارد؛ اما حفظ آن به هیچ گونه تلاشی نیاز ندارد.
▪ انتظار داشته باشیم که در یک رابطه دوستانه مفهوم و عمق علاقه و دوستی، همواره ثابت بماند؛ در حالی که همان‏گونه که اولویت‏ها و انتظارات تغییر می‏کنند، مفاهیم نیز در روابط تغییر می‏کنند.
▪ انتظار داشته باشیم که همانند دوستمان رفتار کنیم و خواسته‏های خود را نادیده بگیریم.
آیا شما نیز درگیر چنین باورهایی هستید؟
منبع:
ماهنامه پیام مشاور، شماره ۱۲.
منبع : پرسمان


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه